Centrum pomocy miniSIIS

Tematy pomocy

Wprowadzanie danych

Dane podmiotu

W pierwszej kolejności należy wypełnić formularz Podmiot przekazujący informacje, który jest dostępny po wybraniu z menu Dane opcji Dane podmiotu.

W formularzu znajdują się dane o podmiocie przekazującym informacje oraz dane kontaktowe do osoby odpowiedzialnej za ich przekazanie. Bez uzupełnienia tego formularza nie jest możliwy eksport danych w postaci plików CSV lub XML. Po uzupełnieniu danych w formularzu Podmiot przekazujący informacje import danych możliwy jest tylko wtedy, gdy dane podmiotu są zgodne z danymi podmiotu z pliku CSV lub XML.

Aplikacja umożliwia automatyczne wprowadzenie danych podmiotu poprzez wyszukanie nazwy podmiotu w polu Nazwa. Po wpisaniu dowolnego ciągu znaków z nazwy podmiotu i naciśnięciu na symbol lupy pokaże się lista podmiotów, które w nazwie mają dany ciąg znaków. Wystarczy wybrać właściwą, a dane identyfikacyjne i lokalizacyjne podmiotu zostaną w formularzu automatycznie uzupełnione.

W przypadku ręcznego wpisywania danych o podmiocie, należy skorzystać z z Asystenta uzupełniania w polu Miejscowość oraz Ulica. Po uruchomieniu asystenta np. w polu Miejscowość i wpisaniu dowolnego ciągu znaków, program wyświetla listę miejscowości zawężoną do wpisanego ciągu znaków, z których użytkownik może wybrać właściwą. W analogiczny sposób uzupełnia się dane dotyczące pola Ulica.

Walidacja tego formularza wykonuje się po naciśnięciu klawisza Zapisz. W razie nieprawidłowości, komunikaty o błędach pojawiają się przy odpowiednich polach lub na górze formularza.

Dane inwentaryzacyjne

Do wprowadzania danych o infrastrukturze, usługach i planach inwestycyjnych przeznaczono 14 arkuszy, dostępnych w formie zakładek:

  1. Dostawcy usług
  2. Kolokacje
  3. Węzły własne
  4. Węzły obce
  5. Interfejsy
  6. Zasięgi radiowe
  7. Łączenia kabli
  8. Punkty styku
  9. Linie kablowe
  10. Linie bezprzewodowe
  11. Połączenia
  12. Zakończenia sieci
  13. Usługi świadczone
  14. Inwestycje w sieci

W arkuszach tych tryb wprowadzania danych uruchamia:

  • pojedyncze kliknięcie na komórkę - krawędzie komórki stają się wówczas pogrubione,
  • podwójne kliknięcie na komórkę - pojawia się znak kursora w środku komórki
i można wpisać właściwą wartość. Wprowadzane dane są automatycznie zapisywane w pliku tymczasowym, który umożliwia odzyskanie danych w razie awaryjnego zamknięcia aplikacji.

Nawigacja po komórkach arkuszu odbywa się przy użyciu myszki, klawisza Tab/Shift+Tab oraz strzałek.

Dla ułatwienia wypełnienia komórek arkusza wprowadzono podpowiedzi pól słownikowych. Po wybraniu odpowiedniego pola i naciśnięcia znajdującej się przy nim trójkąta istnieje możliwość wybrania właściwej wartości słownikowej z listy rozwijanej.

Dla takich pól jak: Województwo, Powiat, Gmina, Miejscowość, Kod TERC, Kod SIMC, Ulica czy Kod ULIC dostępna jest funkcja Asystenta uzupełniania. W przypadku, gdy w miejscowości istnieje ulica niewystępująca w TERYT, należy wpisać jej nazwę zgodnie ze stanem wiedzy osoby wypełniającej. Nazwę należy poprzedzić cechą np.: ul. . W tym przypadku w pole Kod ULIC należy wpisać wartość 99998. Jeżeli w miejscowości nie ma ulic z nazwami, wymagane jest podanie w polu Ulica wartości BRAK ULICY, a w polu Kod ULIC wartości 99999. W przypadku, gdy w zakładce występują pola dotyczące współrzędnych geograficznych, zalecane jest ich uzupełnienie. Podanie nazwy ulicy i numeru porządkowego nie jest wymagane dla budynków, budowli lub nieruchomości nieposiadających przypisanego numeru porządkowego, a dla których podano współrzędne. W przypadku budynków, budowli lub nieruchomości nieposiadających numeru porządkowego podawana jest miejscowość w obrębie lub pobliżu, której mieści się budynek bez numeru porządkowego. Wymagane wówczas jest podanie współrzędnych lokalizacji budynku. Należy podać współrzędne Ф i λ lokalizacji zgodne z systemem WGS-84 (World Geodetic System 1984). Współrzędne powinny być podane w stopniach i ułamkach dziesiętnych stopnia. (np. 52.0595 N i 21.3864 E). W przypadku budynków, budowli lub nieruchomości bez przypisanego numeru porządkowego znajdujących się na nieruchomości, przylegających lub znajdujących się w bezpośredniej bliskości do budynków lub nieruchomości z numerem porządkowym można podać adres przyległego budynku, budowli lub nieruchomości.