Centrum pomocy miniSIIS

Tematy pomocy

Walidacja danych

Poprawność wprowadzonych do arkuszy danych można sprawdzić wykonując operację walidacji. Jest ona dostępna jako opcja głównego menu Dane oraz przy użyciu ikonki skrótu Ikonka walidacji.

Po uruchomieniu walidacji pojawia się ostrzeżenie mówiące o tym, że przed tą operacją dane muszą zostać zapisane. Jeśli użytkownik nie chce bieżących danych zapisywać, może się z operacji walidacji wycofać naciskając klawisz Nie lub zamknąć okno ostrzeżenia krzyżykiem. Kontynuacja operacji walidacji wymaga od użytkownika naciśnięcia klawisza Tak.

Proces walidacji obejmuje cztery etapy. Każdy etap walidacji jest wykonywany w oddzielnym działaniu:

  1. Sprawdzenie unikalności identyfikatorów
  2. Sprawdzenie struktury danych
  3. Walidacja danych
  4. Weryfikacja powiązań pomiędzy danymi
W czasie trwania walidacji wyświetlane jest okno dialogowe z informacją na jakim etapie jest wykonywana operacja.

Po zakończeniu sprawdzania poprawności danych wszelkie wykryte błędy wyświetlane są w panelu walidacji. Widoczna jest tam lista albo wszystkich błędów, albo tylko tych dotyczących bieżącego arkusza. Przełączanie się pomiędzy tymi listami wykonuje się przy użyciu klawiszy: Wybrany arkusz, Wszystkie arkusze.

Wszystkie błędne dane oznaczone są w taki sposób aby użytkownik mógł łatwo je znaleźć i poprawić. W panelu walidacji wyświetlane są następujące informacje:

  • Typ - wskazuje arkusz danych z błędem,
  • Linia - wskazuje wiersz z błędem,
  • Kolumna - wskazuje kolumnę z błędem,
  • Kod błędu,
  • Opis błędu.
Jeśli pozycja na liście błedów zawiera zarówno wskazanie linii, jak i kolumny z błędem, to podwójne kliknięcie na tę pozycję spowoduje przeskok do nieprawidłowej wartości we wskazanym arkuszu. Jeśli pozycja na liście błędów zawiera tylko wskazanie linii, to przeskok nastąpi do pierwszej kolumny tej linii we wskazanym arkuszu.

Po walidacji wszystkie błędne dane w arkuszu zaznaczane są kolorem czerwonym, a na wszystkich zakładkach arkuszy, w których wykryte zostały błędy, pojawiają się czerwone kropki Błąd w arkuszu kolokacji.

Rezultat przeprowadzonej walidacji jest oznaczany lampką sygnalizacyjną na dolnym pasku aplikacji Rezultat walidacji. W zależności od koloru, lampka sygnalizacyjna wskazuje inny stan weryfikacji danych:

  • szary - określa, że bieżące dane nie zostały jeszcze zweryfikowane lub od ostatniej weryfikacji nastąpiła w nich zmiana,
  • zielony - określa, że bieżące dane bezbłędnie przeszły proces walidacji,
  • czerwony - określa, że bieżące dane zawierają błędy wykryte w procesie walidacji.

Walidacja jest wieloetapowa. W pierwszym etapie sprawdzane są tylko błędy struktury danych. Poprawienie wszystkich tych błędów nie oznacza braku błędów formalnych sprawdzanych w kolejnych etapach walidacji. Za kompletność i poprawność danych odpowiada podmiot i osoba przekazująca dane. Cykl poprawy i walidacji danych należy prowadzić do momentu uzyskania braku błędów w danych.